68,823
edits
m (link fix) |
No edit summary |
||
Line 110: | Line 110: | ||
==East Asian Gangs== | ==East Asian Gangs== | ||
{| | {| border="1" cellpadding="5" cellspacing="0" | ||
|- | |- | ||
|[[Da Nang Boys]] | | colspan="2" align="center"|'''[[Da Nang Boys]]''' | ||
| rowspan="2"| [[Grand Theft Auto: San Andreas|SA]] | |||
|[[Grand Theft Auto: San Andreas|SA]] | |||
|- | |- | ||
| '''Members''': [[The Snakehead]]¹ ([[Boss]]). | |||
| '''Territory''': [[Easter Basin]], [[San Fierro]]. | |||
|''' | |||
|'''Territory''' | |||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" align="center"|'''[[Liberty City Triads]]''' | ||
| rowspan="2"| [[Grand Theft Auto III|III]]<br>[[Grand Theft Auto: Liberty City Stories|LCS]] | |||
|[[ | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
|[[ | | '''Members''': [[Lee Chong]]¹ and [[Mr. Wong]].<br>'''Associates''': [[Massimo Torini]]. | ||
| '''Territory''': [[Chinatown, Liberty City|Chinatown]], [[Liberty City in GTA III|Liberty City]].<br>'''Fronts''': [[Mr. Wong's Laundrette]], Turtle Head Fishing Co. and [[Belly-Up Fish & Seafood Processing Plant]]. | |||
|'''Territory''' | |||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" align="center"|'''[[Algonquin Triads]]''' | ||
| rowspan="2"| [[Grand Theft Auto IV|IV]] | |||
| | |||
|[[Grand Theft Auto | |||
|- | |- | ||
|[[ | | '''Members''': [[Hsin Jaoming]], [[Wu Lee]], [[Zhou Ming]], [[Huang Lee]] and [[Chan Jaoming]]. | ||
| '''Territory''': [[Chinatown, Algonquin|Chinatown]], [[Liberty City in GTA IV|Liberty City]].<br>'''Fronts''': Sum Yung Gai Restaurant. | |||
|'''Territory''' | |||
|- | |- | ||
|[[ | | colspan="2" align="center"|'''[[Korean Mob]]''' | ||
|''' | | rowspan="2"| [[Grand Theft Auto IV|IV]] | ||
|'''GTA 2'''<br>[[ | |- | ||
| '''Members''': [[Kim Young-Guk]]¹.<br>'''Associates''': [[Derrick McReary]] and [[Algonquin Triads]]. | |||
|'''Territory'''<br>''GTA 2'' | | '''Territory''': [[Alderney City]], [[Alderney]].<br>'''Fronts''': [[Mr. Fuk's Rice Box]]. | ||
|- | |||
| colspan="2" align="center"|'''[[San Fierro Triads]]''' | |||
| rowspan="2"| [[Grand Theft Auto: San Andreas|SA]] | |||
|- | |||
| '''Members''': [[Ran Fa Li]], [[Wu Zi Mu]], [[Guppy]], [[Su Xi Mu]], [[Little Lion]].<br>'''Associates''': [[Carl Johnson]]. | |||
| '''Territory''': [[Chinatown, San Fierro|Chinatown]], [[San Fierro]].<br>'''Fronts''': Wu Zi Mu's Betting Shop and [[Four Dragons Casino]]. | |||
|- | |||
| colspan="2" align="center"|'''[[Vice City Triads]]''' | |||
| rowspan="2"| [[Grand Theft Auto: Vice City|VC]] | |||
|- | |||
| '''Members''': Unknown. | |||
| '''Territory''': [[Viceport]], [[Vice City in GTA Vice City|Vice City]]. | |||
|- | |||
| colspan="2" align="center"|'''[[Yakuza]]''' | |||
| rowspan="2"| [[Grand Theft Auto 2|2]]<br>[[Grand Theft Auto III|III]]<br>[[Grand Theft Auto Advance|A]]<br>[[Grand Theft Auto: Liberty City Stories|LCS]] | |||
|- | |||
| '''Members''':<br>''GTA 2'': [[Johnny Zoo]]¹, [[Gama Rei]], [[Hiroshi]], [[Refried Noodle]], [[Doctor ZitZaki]], [[Danny Zoo]], [[Hana Funabashi]], [[Yonsi Zoo San]] and [[Tetsuo]].<br>''[[GTA III Era]]'': [[Kazuki Kasen]]¹, [[Asuka Kasen]]¹, [[Kenji Kasen]]¹, [[Toshiko Kasen]]¹, [[Yuka]] and [[Kanbu]].<br>'''Associates''':<br>''GTA 2'': [[Claude Speed]].<br>''GTA III Era'': [[Ray Machowski]], [[Claude]], [[Maria Latore]] and [[Mike]]. | |||
| '''Territory''':<br>''GTA 2'': [[Funabashi]], [[Shiroto]] and [[Ukita]] in the [[Downtown District]], [[Anywhere City]].<br>'''GTA III Era''': [[Belleville Park]]³, [[Aspatria]]³, [[Torrington]], [[Fort Staunton]], [[Liberty Campus]], [[Bedford Point]], [[Pike Creek]]³ and west [[Wichita Gardens]]³, [[Liberty City]].<br>'''Fronts''':<br>''GTA 2'': Hochi-ban Bar.<br>''GTA III Era'': [[Kenji's Casino]], [[Big Shot Casino]] and Sushi Restaurants. | |||
|} | |} | ||