68,823
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 850: | Line 850: | ||
| '''[[Bertie]]''' | | '''[[Bertie]]''' | ||
| | | | ||
| [[Daisie Cash-Cooze]] <small>( | | [[Daisie Cash-Cooze]] <small>(fiancé)</small> | ||
| [[United States of America|American]] | | [[United States of America|American]] | ||
| Alive | | Alive | ||
Line 1,022: | Line 1,022: | ||
| [[Russia|Russian]] | | [[Russia|Russian]] | ||
| Deceased | | Deceased | ||
| Gangster<br />([[Petrovic Family]])</small> | | Gangster<br /><small>([[Petrovic Family]])</small> | ||
| Yes | | Yes | ||
| No | | No | ||
Line 1,472: | Line 1,472: | ||
| No | | No | ||
|- | |- | ||
| '''[[Caleb]]''' | |||
| [[Liberty City in GTA IV Era|Liberty City]]: [[Star Junction]] | |||
| '''[[ | |||
| | |||
| | |||
| | | | ||
| [[United States of America|American]] | |||
| Alive | |||
| [[:Category:Drug Dealers|Drug Dealer]] | |||
| No | |||
| No | |||
| No | |||
| Yes | |||
| No | |||
| No | |||
|- | |||
| '''[[Jeff Campion]]''' | |||
| [[Los Santos in GTA V|Los Santos]] | |||
| | | | ||
| [[United States of America|American]] | |||
| Alive | |||
| Unknown | |||
| No | |||
| No | |||
| No | |||
| No | |||
| Yes | |||
| No | |||
|- | |- | ||
| '''[[Sonny Cangelosi]]''' | | '''[[Sonny Cangelosi]]''' | ||
Line 1,515: | Line 1,507: | ||
| No | | No | ||
| No | | No | ||
| No | |||
| No | |||
| No | |||
|- | |||
| '''[[Baylee Capella]]''' | |||
| [[Los Santos in GTA V|Los Santos]] | |||
| | |||
| [[United States of America|American]] | |||
| Alive | |||
| News Reporter<br /><small>([[Prattle]])</small> | |||
| No | |||
| No | |||
| No | |||
| No | |||
| Yes | |||
| No | |||
|- | |||
| '''[[Jimmy Cast]]''' | |||
| [[Liberty City in GTA IV Era|Liberty City]] | |||
| | |||
| [[United States of America|American]] | |||
| Alive | |||
| Gangster<br /><small>([[Messina Family]])</small> | |||
| No | |||
| No | |||
| No | |||
| [[:File:JimmyCapra-GTACW.png|Yes]] | |||
| No | |||
| No | |||
|- | |||
| '''[[Carl (TLAD)|Carl]]''' | |||
| [[Liberty City in GTA IV Era|Liberty City]] | |||
| | |||
| [[United States of America|American]] | |||
| Alive | |||
| Gangster<br /><small>([[The Lost Brotherhood]])</small> | |||
| No | |||
| Yes | |||
| No | |||
| No | |||
| No | |||
| No | |||
|- | |||
| '''[[Carlos (GTA V)|Carlos]]''' | |||
| [[Los Santos in GTA V|Los Santos]] | |||
| | |||
| [[United States of America|American]] | |||
| Alive | |||
| Groundsman<br /><small>([[De Santa House]])</small> | |||
| No | |||
| No | |||
| No | |||
| No | |||
| [[:File:Carlos-GTAV.jpg|Yes]] | |||
| No | |||
|- | |||
| '''[[Daisie Cash-Cooze]]''' | |||
| [[London]] | |||
| [[Bertie]] <small>(fiancé)</small> | |||
| [[United Kingdom|English]] | |||
| Alive | |||
| Unknown | |||
| No | |||
| No | |||
| [[:File:DaisieCash-Cooze-TBOGT.jpg|Yes]] | |||
| No | | No | ||
| No | | No | ||
Line 1,566: | Line 1,623: | ||
| Yes | | Yes | ||
| No | | No | ||
| No | |||
| No | |||
| No | |||
| No | |||
|- | |||
| '''[[Cazza]]''' | |||
| [[Liberty City in GTA IV Era|Liberty City]]: [[Hove Beach]] | |||
| | |||
| [[United States of America|American]] | |||
| Alive | |||
| [[:Category:Drug Dealers|Drug Dealer]] | |||
| No | |||
| No | |||
| No | |||
| Yes | |||
| No | |||
| No | |||
|- | |||
| '''[[The Celebinator]]''' | |||
| | |||
| | |||
| [[United States of America|American]] | |||
| Alive | |||
| Blogger<br /><small>Youvebeencelebinated.com|youvebeencelebinated.com]])</small> | |||
| No | |||
| No | |||
| [[:File:TheCelebinator-TBOGT.png|Yes]] | |||
| No | |||
| No | |||
| No | |||
|- | |||
| '''[[Chad]]''' | |||
| [[Liberty City in GTA IV Era|Liberty City]] | |||
| | |||
| [[United States of America|American]] | |||
| Alive | |||
| Social Worker | |||
| No | |||
| [[:File:Chad-TLAD.jpg|Yes]] | |||
| No | | No | ||
| No | | No | ||
Line 1,583: | Line 1,679: | ||
| No | | No | ||
| No | | No | ||
|- | |||
|} | |||
| '''[[ | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
{| class="wikitable sortable" border="1" style="text-align: center" | |||
|- | |||
! rowspan="2" width="100"|Character | |||
! rowspan="2" width="200"|Residence | |||
! rowspan="2" width="150"|Family | |||
! rowspan="2" width="250"|Nationality | |||
! rowspan="2" width="250"|Status | |||
! rowspan="2" width="250"|Occupation | |||
! class="unsortable" colspan="6" width="300"|Affiliation(s) | |||
|- | |||
! width="50"|[[Grand Theft Auto IV|GTA IV]] | |||
! width="75"|[[The Lost and Damned]] | |||
! width="75"|[[The Ballad of Gay Tony]] | |||
! width="50"|[[Grand Theft Auto: Chinatown Wars|GTA Chinatown Wars]] | |||
! width="75"|[[Grand Theft Auto V|GTA V]] | |||
! width="75"|[[Grand Theft Auto Online|GTA Online]] | |||
|- | |- | ||
| '''[[John Chesapeake]]''' | | '''[[John Chesapeake]]''' |